Eitim-ン Ankara 1 Nolu ゙ube
 
BンRLンK VE BERABERLンミンMンZンN SEMBOLワ ヌANAKKALE ZAFERン誰ンN 105. YILINI KUTLUYORUZ

BンRLンK VE BERABERLンミンMンZンN SEMBOLワ ヌANAKKALE ZAFERン誰ンN 105. YILINI KUTLUYORUZ

18 Mart 2020 11:10 | 1261 kez okundu

Birinci Dünya Sava'nn en kritik aamalarndan Çanakkale Savalar, siyasal ve askeri sonuçlaryla, Türk Ulusu'nun yazgsn ve tarihin akn deitirmitir. Çanakkale Zaferi, kendisinden kat ve kat güçlü olan ordulara geçit vermeyen ulusumuzun bütün varlyla özgürlük ve bamszlk uruna verdii mücadelenin sembolü, bir kahramanlk destandr. Bugün bu zaferin 105. yln kutluyoruz.

18 Mart 1915'te kazanlan Deniz Zaferi, Çanakkale'yi denizden geçmeyi tasarlayanlar dü krklna uratrken, askerlerimize büyük güç ve moral vermi, direni gücünü artrmtr. Türk askerinin elindeki kstl olanaklara karn, dünyann büyük güçlerini denizde bozguna uratmas, 25 Nisan 1915'te balayan kara savalarnda da zafere ulalmasnn yolunu açmtr.

Türk Ulusu, özgürlük ve bamszl için her türlü engeli aacan, birlik içinde yurdun her kar topran can pahasna savunacan “Çanakkale geçilmez” dedirterek bu savata bir kez daha kantlamtr.

Çanakkale’de, ulus olma bilincinin tohumlar atlm, Kurtulu Sava’nn kazanlmas ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluuna zemin hazrlanmtr.

Çanakkale Savalarnn en önemli sonuçlarndan biri de, dünyann genç komutan Mustafa Kemal'i tanm olmasdr. Mustafa Kemal'in Çanakkale'deki baarlarn gören Türk Ulusu, Kurtulu Sava’nda O’nun etrafnda bütünleerek emperyalist devletlere kar dünyada ilk bamszlk mücadelesini vererek büyük bir zafere imza atmtr. Emperyalizmin yenilebileceini gösteren bu zafer tüm mazlum uluslara da örnek olmutur.

Son yllarda, akl ve bilimi esas alan askeri deha, Anafartalar kahraman Mustafa Kemal’siz bir Çanakkale Sava tarihi yazlmak, bu kahramanlk destan önemsizletirilmek istenmektedir. MEB’in müfredatnda, Kut’ül-Amare’nin “zafer” olarak Çanakkale’nin ise bir “cephe” olarak ifade edilmesi bunun göstergesidir.

Bugün iktidarn kararlaryla Türk Ordusu'nun Ortadou'nun huzursuz ve çatmal topraklarna yollanmasna kar itirazlar bastrmak için Çanakkale'den Trablusgarp'tan bahsetmek de kesinlikle yanltr. Çanakkale Zaferi, bir vatan müdafaasnn destandr ve baka hiçbir tarz askeri operasyonla kyaslanamayacak önemdedir. AKP’nin eitim politikalar nedeniyle artk okul sralarnda daha az anlatlsa, siyasilerin aznda manipüle edilmeye çallsa da o önemini övgülerden deil, tarihsel gerçeklerden almaktadr.

Bilinsin ki Cumhuriyet'e ve Cumhuriyet deerlerine sahip çkan eitimciler olarak, Çanakkale ruhunu evlatlarmza alamaya devam edeceiz.

Yurdumuzu igal eden emperyalist güçlere kar, ulusumuzun esiz bir mücadeleyle vermi olduu var olma sava ve bu sava sonrasnda kazandmz zaferin 105. yldönümünde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve ehitlerimizi rahmetle anyor, aziz hatralar önünde saygyla eiliyoruz.

゙UBE YÖNETンM KURULU

(0) Yorum

Gvenlik * Ad Soyad